Мамология
Ракът на гърдата е най-често срещаното онкологично заболяване при жената в световен мащаб.
Това е един от малкото видове рак, който чрез активна профилактика може да бъде установен сравнително рано, в клинично неизявена форма.
Диагностицирането му в ранен стадий е свързано с редица предимства - води до ефективно лечение, удължаване на живота и намаляване на смъртността.
Малките бучки на гърдата могат да се открият чрез следните няколко диагностични методи:
- Самоизследване;
- Клиничен преглед;
- Образни изследвания (ултразвуково изследване и мамография).
Всеки един от тези три метода има своето място от профилактична и диагностична гледна точка, поради което не трябва да се подценява неговото клинично значение в практиката.
Самоизследване
Всяка жена на възраст над 20 години следва да познава своите гърди и да има навика и уменията сама да ги преглежда.
Самоизследването трябва да се прави веднъж месечно, след края на менструалния цикъл - чрез осъществяване на умерен натиск в легнало положение или под душа.
Основните клинични симптоми, които задължително налагат посещение при лекар са:
- Опипване на „бучка“;
- Секреция от зърното (особено ако е кръвениста);
- Промяна в размера на гърдата;
- Промяна в кожата – удебеляване, уплътняване, зачервяване, промени, наподобяващи трапчинка, кора на портокал и др.;
- Новопоявило се хлътване на зърното;
- Опипване на подутина в областта на подмишницата.
Клиничен преглед
Представлява клиничен оглед и палпация на двете гърди, както и зоната на подмишниците. Обикновено се извършва от личния лекар, мамолог, хирург, образен диагностик, гинеколог.
Прегледът насочва към определена клинична диагноза и дава преценка за планиране на последващо образно изследване, което да обективизира и прецизира състоянието.
Малките доброкачествени или злокачествени „бучки“ не могат да бъдат доказани само и единствено с клиничен преглед, особено при по-голям обем на гърдите.
Ултразвуково изследване (ехография) на гърда
Ехографията е водещ метод за образна диагностика при жени с гърди с изразена жлезиста тъкан и структура. Във възрастовата група до 40 години тя обикновено е първия и често пъти напълно достатъчен метод за скринингово изследване.
Ехографията се използва и при жени на всяка възраст, чиито гърди имат висока рентгенова плътност, при които мамографията е с ниска информативна стойност. Често методът се прилага за уточняване на някои конкретни находки от мамографското изследване.
Ултразвуковото изследване на гърдата е широко разпространено и финансово достъпно. То е напълно безболезнено и безвредно, при него липсва облъчване и е подходящо дори при бременни и кърмещи жени. Съвременните ултразвукови апарати предоставят все по-ясен и детайлен образ на отделните анатомични структури на гърдата. Чрез тях могат да се визуализират и категоризират редица доброкачествени и злокачествени формации с размери от 5-7 mm, както и да се определи тяхната структура (течна или солидна). Чрез Доплерово изследване е възможно да се направи и оценка на кръвоснабдяването.
Особено предимство на метода е възможността за оглед на лимфните възли в зоните под мишниците, което представлява задължителен компонент от ехографския преглед на гърдите. При жени с поставени гръдни импланти ехографското изследване е метод на избор за профилактика и оценка на тъканта на гърдата, както и на самите импланти.
Под ултразвуков контрол могат да се провеждат различни диагностични и терапевтични манипулации, например пункции на кисти или биопсия.
За повече информация относно възможностите за извършване на ехографски преглед на гърдата от мамолог може да се обърнете към Вашия лекар или да се обадите в МЦ МАРКОВС.