
Акушерство

- Акушерски преглед
- Диагноза на бременността
- Соноембриология
- Медикаментозен аборт
- Женска консултация
- Ехография в акушерството
- Ехографски маркери в първи триместър
- Двуплодна бременност
- Биохимичен скрининг
- Скрининг за Прееклампсия
- Фетална морфология между 11-13 г.с.
- Фетална морфология между 18-23 г.с.
- Фетална морфология между 28-32 г.с.
- Ехографски скрининг за преждевременно раждане
- Неинвазивно пренатално тестване (НИПТ)
- Инвазивна пренатална диагностика
- Биопсия на хорион
- Амниоцентеза
- Селективна редукция
- Доплерово изследване
- Детски сърдечни тонове
Акушерски преглед
Акушерският преглед представлява обективно клинично изследване, при което се прави комплексна оценка на състоянието на бременната. Обикновено се планира за първи път при закъснение на последната редовна менструация и след проведен положителен уринен тест за бременност.
Акушерският преглед протича по различен начин според гестационната възраст.
Най-общо акушерският преглед може да бъде разделен на няколко компонента:
- Снемане на анамнеза - разговор с бременната, в хода на който се оценяват миналата акушерска и гинекологична история (брой и вид на минали раждания, аборти, прекарани операции и др.), оценява се наличието на някои рискови фактори (придружаващи заболявания, вредни навици - пушене, алкохол и др.);
- Общ преглед с с цел измерване на някои антропометричните показатели - пулс, кръвно налягане, височина, тегло (индекс на телесна маса) и др.;
- Специализиран акушерски преглед.
Специализираният акушерски преглед се извършва на гинекологичен стол или кушетка и обикновено включва:
-
Оглед на стените на влагалището и на маточната шийка със спекулум (инструмент за оглеждане);
-
Оценка на степента на чистота на влагалищното съдържимо;
-
Микроскопско и микробиологично изследване на влагалищен секрет;
-
Колпоскопия (по преценка);
-
Цитонамазка (по преценка) – обикновено в ранните срокове на бременността;
-
Обективна оценка на състоянието на маточната шийка чрез дигитално туширане (влагалищен преглед) и/или чрез трансвагинално ултразвуково изследване (по преценка);
-
Ултразвуково (ехографско) изследване (по преценка);
-
Височина на матката и обиколка на корема (при напреднала бременност);
-
Оценка на детските сърдечни тонове чрез акушерска слушалка или чрез акушерски монитор;
-
При напреднала бременност се прави оценка на състоянието на плода чрез проследяване на детските сърдечни тонове чрез акушерски монитор.
МЦ МАРКОВС предлага на всички свои пациенти пълната гама от изследвания, свързани с обективната оценка на акушерския статус на бременната. Изследванията се извършват от високо квалифицирани специалисти в комфортна обстановка с качествена медицинска апаратура.
За повече информация относно възможността за оценка на Вашето обективно акушерско състояние и това на плода може да се обърнете към Вашия лекар или да се обадите в МЦ МАРКОВС.
Специалисти

д-р Диляна Атанасова, дм Акушер-гинеколог

д-р Елена Томова Акушер-гинеколог

д-р Ивет Райчева Акушер-гинеколог

д-р Цветелина Попова Акушер-гинеколог

д-р Венета Стойкова, дм Акушер-гинеколог

д-р Сергей Славов, дм Акушер-гинеколог

д-р Тоня Станкова Акушер-гинеколог

д-р Диана Костова Акушер-гинеколог

д-р Сашо Райков, дм Акушер-гинеколог
Диагноза на бременността
Диагнозата на бременността първоначално най-често се извършва чрез уринен тест, който се закупува от всяка аптека или в МЦ МАРКОВС.
Уринният тест следва да се направи най-рано около 20 дни след предполагаемата дата на забременяване или около 7 дни след липсващата редовна менструация.
В случай че методът се използва по-рано, може да се получат неточни или противоречиви резултати.
При неясен или съмнителен резултат от уринния тест е най-добре изследването да се повтори след една седмица или да се консултирате с Вашия лекуващ лекар.

След положителен уринен тест обикновено се записва час за преглед при АГ специалист. Тогава се извършва и първия ехографски преглед, чрез който окончателно се диагностицира наличието на бременност в матката.
Ехографският преглед има едно съществено предимство пред уринния тест. Чрез него освен диагностициране на бременността се определя и нейната локализация.
Нормалното имплантиране на гестационния сак в маточната кухина е от ключово значение за правилното развитие на бременността.
Най-често в ранните гестационни срокове се провежда трансвагинално (през влагалището) ултразвуково изследване.
Прегледът се извърша на гинекологичен стол или кушетка и обикновено не налага специална подготовка от Ваша страна.
В някои специфични случаи Вашият АГ специалист може да назначи допълнително извършване на кръвен тест за доказване на бременността. Това обикновено се налага при невъзможност за визуализиране на гестационен сак в маточната кухина в хода на първичния ехографски преглед. Последващото поведение се определя според резултатите от този кръвен тест.
За повече информация относно възможностите за диагностициране на бременността и нейните ранни усложнения може да се обърнете към Вашия лекар или да се обадите в МЦ МАРКОВС.
Специалисти

д-р Диляна Атанасова, дм Акушер-гинеколог

д-р Елена Томова Акушер-гинеколог

д-р Ивет Райчева Акушер-гинеколог

д-р Цветелина Попова Акушер-гинеколог

д-р Венета Стойкова, дм Акушер-гинеколог

д-р Сергей Славов, дм Акушер-гинеколог

д-р Тоня Станкова Акушер-гинеколог

д-р Диана Костова Акушер-гинеколог

д-р Васил Димов Акушер-гинеколог
Вижте още
Соноембриология
Периодът от оплождането до 10-та гестационна седмица се нарича ембрионален.
Като цяло ембрионът е с много малки размери, а отделните му анатомични структури се променят изключително бързо.
Въвеждането на ултразвукoвото (ехографското) изследване в АГ практика направи възможно безопасното и неинвазивно изучаване на най-ранните етапи от развитието на бременността.
Използването на високочестотни трансвагинални сонди позволява максимално близък и детайлен оглед на ембрионалната морфология.
Соноембриологията е дял от клиничната ехография в акушерството, който се занимава със систематичната оценка на анатомията и последователните етапи в развитието на човешкия ембрион.
Понятието е въведено през 1990-те год. и подчертава голямото съответствие между получените ехографски изображения и наблюдаваното на практика ембрионално развитие.
След навършена 6-та г.с. обикновено ясно се демонстрира наличие на ембрионална сърдечна дейност.
В следващите седмици от бременността се визуализират началното развитие на централната нервна система, гръбначния стълб, постепенно стават видими крайниците, стомашната сянка и физиологичното омфалоцеле на ембриона.
След въвеждането на 3D ултразвуковото изследване и новите софтуерни приложения допълнително се повишава качеството на получаваните ехографски изображения. Това значително улеснява ранната диагноза на абнормното ембрионално развитие.
МЦ МАРКОВС разполага с ехографска апаратура от най-висок клас и висококвалифицирани специалисти, които могат да проследяват Вашата бременност от най-ранните гестационни срокове.
За повече информация и запазване на час може да се обърнете към Вашия лекар или да се обадите в МЦ МАРКОВС.
Медикаментозен аборт
За съжаление, бременността не винаги се развива нормално - понякога се наблюдава кухо яйце, ембрион без сърдечна дейност, отлепване на гестационния сак и др. В тези случаи се налага нейното прекъсване по медицински показания.
В допълнение, всяка жена у нас има право по закон да прекъсне по желание своята бременност в ранните гестационни срокове - до 12 г.с.
Съществуват два основни начина на прекъсване на бременност – медикаментозно (чрез лекарства) и инструментално (по хирургичен път).
Медикаментозният аборт е метод на избор в ранна бременност.
Медикаментозното прекъсване на бременност се извършва до 63 ден считано от първия ден на последната редовна менструация. След това ефективността на метода значително намалява.
Преди процедурата чрез ултразвуково (ехографско) изследване се потвърждава и документира наличието на бременност в матката, като същевременно се определя с точност и гестационната възраст.
Прекъсването се извършва с помощта на два лекарствени препарата, които се приемат през устата през определен интервал от време. Първата таблетка съдържа антихормон, който блокира ефекта на прогестерона (хормона на бременността). След 36 часа се приема втори медикамент, който е простагландинов аналог.
Абортът обикновено настъпва няколко часа след приема на последното лекарство или на следващия ден. Обикновено се наблюдава вагинално кървене, подобно на менструалното, което може да бъде придружено с известна болка и дискомфорт - ниско долу. Кървенето продължава няколко дни и постепенно отслабва.
Наличието и спирането на вагиналното кървене не означава непременно, че медикаментозният аборт е завършил успешно. По тези причини от 2 до 3 седмици след интервенцията се извършва контролно ултразвуково изследване, чрез което се оценява състоянието на маточната кухина.
Основното предимство на медикаментозното прекъсване на бременността е, че по този начин не се налага хоспитализация, респ. инструментално почистване на маточната кухина. Следователно, не се оказва потенциално негативно влияние върху възможността за бъдещо забременяване.
Основният недостатък е, че методът е неприложим в късните гестационни срокове. В някои случаи, изхвърлянето е непълно, което налага допълнителна инструментална евакуация на съдържимото в маточната кухина.
За повече информация относно възможността за извършване на медикаментозен аборт може да се обърнете към Вашия лекар или да се обадите в МЦ МАРКОВС.
Женска консултация
Женската консултация представлява комплекс от съвременни пренатални грижи, които се предлагат с цел да се осигури спокойно и безпроблемно протичане на бременността.
Проследяването започва с диагностицирането на бременността в маточната кухина и продължава с планирането на последващите посещения и прегледи (фетална морфология, фетална ехокардиография и др.). Поетапно се извършват различни лабораторни и инструментални изследвания (биохимичен скрининг, неинвазивно пренатално тестване, записи на детските сърдечни тонове и др.). Постепенно се стига до подготовката за родоразрешение и самото раждане. Проследяването в женската консултация завършва след първите 40 дни на послеродовия период.

В МЦ МАРКОВС се използва индивидуализиран подход за проследяване на всяка бременност. Основната ни цел е своевременно да бъдат идентифицирани жените с по-висок риск от развитие на най-честите усложнения в хода на бременността. В зависимост от резултатите от извършените изследвания се определя броя и честотата на последващите посещения в женската консултация.
За повече информация относно възможностите и различните пакети за проследяване в женската консултация може да се обърнете към Вашия лекар или да се обадите в МЦ МАРКОВС.
Ехография в акушерството
Ултразвуковото изследване (ехография, видеозон) е неинвазивен метод, при който се използват звукови вълни, за да се визуализира на екрана плода преди раждането.
Методът е безвреден, неинвазивен по характер, относително лесно достъпен и намира шикоро клинично приложение в съвременното акушерство.
На неговото въвеждане в практиката се дължи до голяма степен и бурното развитие на пренаталните грижи през последните десетилетия.
Извършването на ултразвуково изследване не налага специална подготовка от страна на бременната.

За да се проведе адекватно ултразвуково изследване в хода на бременността е необходимо наличието на поне две условия - качествена ехографска апаратура и квалифициран АГ специалист. От по-голямо значение е опита на екзаминатора.
В МЦ МАРКОВС ултразвуковото изследване се използва ежедневно в клиничното Акушерство за:
- Диагностициране на ранната бременност и нейните потенциални усложнения;
-
Диагностициране на някои гинекологични заболявания в хода на бременността – миома на матката, яйчникови кисти, аднексиални формации и др;
-
Диагноза на многоплодната бременност и нейните потенциални усложнения, ехографска оценка на хориалността и др;
-
Фетална биометрия – чрез ултразвуковото изследване се измерват различни органи и структури на плода (глава, корем, крайници и др.).
Всички направени измервания на плода се съпоставят с нормалните им стойности за съответния гестационен срок. По този начин се преценява темпа на фетален растеж и развитие и се определя с голяма точност вероятния термин за раждане.
- Фетална морфология – ултразвуковото изследване е основен метод за диагностициране на структурните (анатомичните) аномалии на плода. Прегледът на феталната морфология може да се извърши в различните гестационни срокове. Препоръчително е плодът да бъде внимателно огледан между 11-13+6 гестационна седмица (г.с.), 18-23 г.с. и 28-32 г.с.;
-
Ултразвуков скрининг за хромозомни аномалии (ХЗА) на плода – установяването на определени ехографски маркери или структурни дефекти повишава риска за асоциирана хромозомна аномалия (ХЗА) на плода. Така например увеличената нухална транслуценция в първи триместър покачва риска за синдром на Даун.
В подобни случаи на втори етап се предлагат допълнителни диагностични изследвания - повторен преглед на феталната морфология, фетална ехокардиография, инвазивна пренатална диатностика (биопсия на хорион или амниоцентеза) и др.
- Ултразвуков скрининг за преждевременно раждане – основава се на ехографско измерване на дължината на маточната шийка. Изследването се извършва чрез трансвагинален (през влагалището) или трансабдоминален (през корема) достъп. Трансвагиналното измерване е значително по-точно. Ехографският скрининг за преждевременно раждане се извършва на практика при всеки ултразвуков преглед и може да се повтаря в по-късните гестационни срокове. Обикновено в ранните срокове на бременността маточната шийка е достатъчно дълга. Скъсяването на нейната дължина най-често се наблюдава в периода между 18-23 г.с.
Счита се, че при дължина на маточната шийка по-малко от 25 мм рисковете за преждевременно раждане нарастват значимо. Всяко скъсяване на дължината на маточната шийка налага внимателно прецизиране на акушерското поведение от Вашия АГ специалист.
-
Фетална ехокардиография (ФЕхоКГ) – представлява високоспециализиран ехографски преглед на сърцето на плода. Може да се извършва в различните гестационни срокове според показанията. Традиционно ФЕхоКГ се планира около 20-22 г.с., но е възможно да се извърши по-рано или по-късно в хода на бременността. В ранните гестационни срокове ФЕхоКГ обикновено е показана предимно при високорискови бременни (с обременена фамилна анамнеза, със съмнение за сърдечна аномалия на плода от предходен преглед и др.).
Внимание: За извършването на ФЕхоКГ е необходима изключително висока и специална квалификация, както и работа с ехографска апаратура от най-висок клас.
- Доплерово изследване на кръвотока в майчино-феталната и фето-плацентарната циркулация – представлява високоспециализиран ехографски преглед, чрез който се оценява и проследява състоянието на плода. Изследването се използва основно като средство за пренатален скрининг или за проследяване на високорисковата бременност (усложнена с вродена тромбофилия, повишено кръвно налягане, прееклампсия, захарен диабет, Rh-изоимунизация и др.). Показано е и във всички случаи, при които е необходимо мониториране на състоянието на плода и внимателно прецизиране на момента на родоразрешение.
МЦ МАРКОВС предлага на всички свои пациенти пълната гама от високоспециализирани ехографски прегледи в хода на бременността. Изследванията се извършват в комфортна обстановка с качествена ултразвукова апаратура от висококвалифицирани специалисти.
За повече информация относно възможностите и извършване на различните видове ехографски прегледи през бременността може да се обърнете към Вашия лекар или да се обадите в МЦ МАРКОВС.
Специалисти

проф. Димитър Марков, дмн Акушер-гинеколог

д-р Елена Павлова, дм Акушер-гинеколог

д-р Диляна Атанасова, дм Акушер-гинеколог

д-р Елена Томова Акушер-гинеколог

д-р Ивет Райчева Акушер-гинеколог

д-р Цветелина Попова Акушер-гинеколог

д-р Венета Стойкова, дм Акушер-гинеколог

д-р Диана Костова Акушер-гинеколог
Ехографски маркери в първи триместър
Ултразвуковият скрининг за хромозомни аномалии на плода се извършва в хода на всеки ехографски преглед на феталната морфология. Според гестационния срок (между 12-13+6 г. или между 18-23 г.с.) се оценяват различни ехографски маркери, чието наличие или липса моделира риска за асоциирана генетична или структурна аномалия на плода.
Ехографските (ултразвуковите) маркери сами по себе си не представляват структурни (анатомични) дефекти. Това са някои специфични ехографски особености и белези, чието наличие повишава риска за асоциирана аномалия на плода. Следователно, в такива случаи бременната попада в „група с висок риск“ и подлежи на допълнително диагностично уточняване.
Обратното, липсата на видими ултразвукови маркери или структурни аномалии поставя жената в „нискорискова група“ и обикновено в подобни случаи не се препоръчват допълнителни изследвания.
Нухалната транслуценция (НТ) представлява пространство изпълнено с течност в тилната област на плода, което се визуализира в хода на ехографския преглед в края на първи и ранния втори триметър (между 11+3-13+6 г.с.).
По-късно течността изчезва и нухалната трнаслуценция се оформя като кожна гънка на врата на плода, т.нар. нухална гънка.
Нухалната транслуценция представлява един от най-важните ултразвукови маркери за хромозомни заболявания и генетични синдроми.
За всеки гестационен срок има определена горногранична стойност на нейната дебелина.
С напредването на бременността дебелината на нухалната транслуценция физиологично нараства. При измерване над съответната горно-гранична стойност вероятността за асоциирана хромозомна аномалия или рядък генетичне синдром на плода се увеличава (напр. синдром на Даун и др.). В подобни случаи задължително се предлага допълнително диагностично уточняване.
Освен за генетични аномалии, увеличената (над 3.5 мм) нухална транслуценция покачва риска и за асоциирани вродени сърдечни дефекти. Следователно, в подобни случаи се планира фетална ехокардиография в по-късен гестационен срок.
В редица случаи удебелената нухална транслуценция остава изолирана ехографска находка, която спонтанно регресира в хода на бременността и не е свързана с неблагоприятни последствия за плода.
Измерването на нухалната транслуценция става в хода на ранната фетална морфология (между 11+3-13+6 г.с.) и представлява задължителен компонент от най-важния преглед в първи триместър. Изследването може да се извърши чрез трансабдоминална или трансвагинална ехография.
Носната кост на плода е втория важен ехографски маркер за хромозомни аномалии (основно за синдром на Даун), който се изследва в хода на ранната фетална морфология в първи триместър (между 11+3-13+6 г.с.).
Известно е, че носната кост липсва или е по-малка (хипопластична) в една голяма част от случаите със синдром на Даун (Тризомия 21).
Подобна ехографска находка покачва риска за асоциирана хромозомна аномалия (синдром на Даун) на плода, поради което се налага диагностично уточняване при всеки конкретен случай.
Ехографската оценка на носната кост на плода се извършва в хода на всеки преглед на феталната морфология в първи триместър. Понякога в по-ранните гестационни срокове е невъзможно да се направи оценка чрез трансабдоминална ехография, поради което се извършва преглед през влагалището.
В някои случаи преди 12 г.с. е възможно визуализацията на ностната кост да бъде затруднена поради липсата на калцификация и с напредването на бременността тя да бъде измерена в нормални граници при повторна оценка.
Оценката на кръвотока през трикуспидалната клапа е третия ултразвуков маркер за хромозомни аномалии или сърдечни дефекти, който се изследва в хода на ранната фетална морфология.
Трикуспидалната клапа свързва дясно предсърдие с дясна камера.
При структурно и функционално нормално сърце в клапата се наблюдава т.нар. антерограден кръвоток. Посоката му е от дясно предсърдие към дясна камера.
В нормални условия, при затворено положение в трикуспидалната клапа няма връщане на кръв обратно към дясно предсърдие.
Трикуспидалната регургитация представлява наличие на кръвоток в обратна посока при затворено положение на клапата - от дясна камера към дясно предсърдие.
Трикуспидалната регургитация в първи триместър покачва риска за асоциирана вродена сърдечна аномалия. Тъй като една голяма част от фетусите със синдром на Даун имат сърдечни дефекти, това на практика представлява и средство за ехографски скрининг за Тризомия 21.
Подобно на носната кост, наличието на трикуспидална регургитация не означава еднозначно, че плодът е засегнат от синдром на Даун. Тази ехографска находка следва да се интерпретира в контекста на конкретния случай и подлежи на допълнително диагностично уточняване.
Трикуспидалната регургитация може да се наблюдава и при генетично нормални фетуси, без сърдечни аномалии. В тези случаи настъпва спонтанна регресия в рамките на няколко седмици след първоначалния преглед, без да има остатъчни отрицателни последствия за плода.
Всяко наличие на трикуспидална регургитация в първи триместър е показание за провеждане на детайлна оценка на сърдечната анатомия в по-късен гестационен срок (фетална ехокардиография).
Оценката на кръвотока през трикуспидалната клапа става в хода на ранната фетална морфология и следва да бъде извършена във всички случаи. Това може да се осъществи както чрез трансабдоминална, така и чрез трансвагинална ехография.
Оценката на кръвотока в Дуктус венозус е друг важен ехографски маркер за хромозомни и генетични заболявания, както и за сърдечни аномалии на плода.
Оценката се осъществява отново в хода на прегледа на ранната фетална морфология.
Дуктус венозус представлява малък венозен съд, който съществува само в пренаталния живот. Неговата функция е да пренася богата на кислород кръв от пъпната вена през долна празна вена директно към дясното предсърдие.
След раждането Дуктус венозус се затваря спонтанно.
Този кръвоносен съд има характерна трифазна вълнова крива на кръвотока. Тя отразява последователното съкращение и отпускане на камерите и последващото предсърдно съкращение в хода на нормалния сърдечен цикъл. Наличието на положителна A-вълна в Дуктус венозус е израз на нормално наблюдавания антерограден кръвоток по време на предсърдното съкращение.
Наличието на обратен кръвоток в Дуктус венозус (т.нар. обратна А-вълна) повишава риска за асоциирана хромозомна аномалия (основно синдром на Даун) или за вродени сърдечни аномалии на плода. Подобна ехографска находка не означава непременно и еднозначно, че плодът е засегнат, а само покачва риска за наличие на възможен проблем.
При наличие на изолирана обратна А-вълна в Дуктус венозус и липса на асоциирани генетични или структурни дефекти на плода в голямата част от случаите прогнозата и изходът на бременността е нормален.
Оценката на кръвотока в Дуктус венозус се извършва в хода на всеки преглед на ранната фетална морфология. Това може да се осъществи чрез трансабдоминална и трансвагинална ехография.
Дясната подключична артерия води началото си от първия клон на аортата (трункус брахоцефаликус). Нормално тя върви пред трахеята и достига до дясното рамо на плода.
В около 2% от общата популация се наблюдава т.нар. аберантен ход на дясна подключична артерия (aberrant right subclavian artery - ARSA). В тези случа артерията излиза като последен четвърти клон от дъгата на аортата, като минава по-ниско и зад трахеята на плода.
Аберантният ход на дясна подключична артерия (ARSA) е един от важните ехографски маркери.
ARSA се наблюдава в около 20% от случаите със синдром на Даун.
До скоро този ултразвуков маркер се използваше за целите на пренаталния скрининг за хромозомни аномалии на плода предимно във втори триместър на бременността.
С напредването на технологиите, подобряване на качеството на ехографската апаратура и използването на високочестотни трансабдоминални и трансвагинални трансдюсери, демонстрирането на ARSA стана възможно и в първи триместър.
Наличието на аберантен ход на дясна подключична (ARSA) значително повишава чувствителността на комбинирания биохимичен скрининг за за синдром на Даун. По тази причина изследването представлява неразделна част от прегледа на ранната фетална морфология.
Наличието на ARSA не е означава непременно, че плодът е засегнат от синдром на Даун, а просто покачва риска. Поради това, тази ехографска находка следва да се интерпретира в контекста на всеки конкретен случай.
В повечето случаи с изолирана ARSA (без други ехографски маркери или структурни дефекти), вероятността плодът да е напълно здрав е голяма.
Оценката на дясната подключична артерия може да се осъществи чрез трансабдоминална и трансвагинална ехография.
МЦ МАРКОВС предлага на своите пациенти оценка на всички ехографски маркери в хода на прегледа на феталната морфология в първи триместър. Изследванията се извършват в комфортна обстановка с качествена ултразвукова апаратура от висококвалифицирани специалисти.
За повече информация може да се обърнете към Вашия лекар или да се обадите в МЦ МАРКОВС.
Двуплодна бременност
При двуплодна бременност се наблюдава едновременно развитие на два плода в маточната кухина. Честотата ѝ през последните години се увеличава в резултат на все по-широкото използване на различните методи за асистирана репродукция.
Двуплодната бременност е високорискова. За нея са характерни някои специфични усложнения, които не съществуват при едноплодната бременност.
Вероятността за възникването на тези усложнения е в пряка зависимост от броя на бъдещите плаценти (хориалността) и броя на гестационните сакове (амниалността).
При монохориалната двуплодна бременност (с една плацента) рисковете са по-високи и усложненията са значително по-чести, сравнено със случаите с бихориална бременност (с две отделни плаценти). Следователно, ехографската оценка на броя на плацентите (хориалността) при двуплодна бременност има много важно прогностично значение относно крайния перинатален изход.
Препоръчително е ехографската оценка на броя на бъдещите плаценти (хориалността) да се извършва преди 11 г.с. и най-късно в хода на прегледа на феталната морфология между 11-13+6 г.с. Начинът на проследяване, вероятността за настъпване на усложнения, прогнозата и крайният перинатален изход при монохориална (с една плацента) и бихориална (с две плаценти) двуплодна бременност се различават съществено.
Феталната морфология при двуплодна бременност се извършва в първи, втори и трети триместър.
Принципите на изследването са идентични като тези при едноплодна бременност.
Обикновено се налага по-честo ехографско проследяване на темпа на фетален растеж, околоплодната течност, дължината на маточната шийка, характеристиката на кръвотока и др.
Това до голяма степен зависи от правилната ехографска оценка на хориалността и амниалността и липсата/наличието на допълнителни усложнения.
Феталната морфология при двуплодна бременност се извършва основно чрез 2D ехография. В хода на изследването при определени условия могат да се направят 3D снимки или 4D клипове, без това да представлява основната цел на прегледа.
МЦ МАРКОВС предлага на всички свои пациенти цялата гама от високо специализирани ултразвукови прегледи при двуплодна бременност, касаещи ехографската оценка на хориалността и амниалността, изследването на феталната морфология в първи, втори и трети триместър, както и допълнителното ултразвуково проследяване при установени усложнения. Изследванията се извършват в комфортна обстановка с качествена ехографска апаратура от висококвалифицирани специалисти.
За повече информация относно възможностите за проследяване при двуплодна бременност може да се обърнете към Вашия лекар или да се обадите в МЦ МАРКОВС.
Биохимичен скрининг
Биохимичният серумен скрининг (БХС) представлява лабораторно изследване (кръвна проба), чрез което се прави оценка на риска за раждане на дете със синдром на Даун или някоя от другите най-чести хромозомни аномалии (ХЗА) на плода. Той се извършва обикновено в първи (между 11+3-13+6 г.с.), а понякога и във втори (между 15-19 г.с.) триместър.
БХС между 11+3-13+6 г.с. се основава на изследване на два хормона – бета-фракция на човешкия хорионгонадотропен хормон (б-ЧХГ) и свързания с бременността плазмен протеин А (РАРР-А).
БХС между 11+3-13+6 г.с. бива два вида – самостоятелен или комбиниран, като вторият е препоръчителен поради неговата по-висока чувствителност.

При комбинирания скрининг в първи триместър кръвната проба се съчетава с оценката на някои ехографски маркери за хромозомни (генетични) аномалии на плода след предварително проведен преглед на феталната морфология. Най-често използваните в практиката ултразвукови маркери са - измерването на дебелината на нухалната транслуценция, оценката на носната кост, на кръвотока в Ductus venosus и в трикуспидалната клапа, на хода на дясна подключична артерия и др. По този начин чувствителността на скрининга нараства значимо.
Комбинираният (ултразвуков и биохимичен) скрининг между 11+3-13+6 г.с. е значително по-точен от самостоятелното извършване на БХС в първи или втори триместър.
За извършването на комбиниран (ултразвуков и биохимичен) скрининг в МЦ МАРКОВС между 11+3-13+6 г.с. (оптимално 12+0-13+6 г.с.) е необходимо да бъдат спазени следните условия:
-
Да се познават целите, възможностите и ограниченията на изследването, като информация за това може да се получи от Вашия лекар и/или от медико-генетичен консултант;
-
Бременността да бъде между 11+3-13+6 г.с. (оптимално между 12+0-13+6 г.с.);
-
Преди вземането на кръвната проба е необходимо да се извърши ултразвуково изследване за оценка на феталната морфология;
-
Точно определяне на гестационната възраст (ехографското определяне на гестационния срок повишава чувствителността на БХС с около 10%);
-
Оценката на някои ехографски маркери в хода на прегледа (дебелина на нухалната транслуценция, носната кост на плода и др.) значително повишава чувствителността на комбинирания скрининг между 11+3-13+6 г.с.;
-
Да се попълни предварително писмено съгласие за даване на около 5 мл кръв за изследване.
След извършването на ултразвуковото изследване между 11+3-13+6 г.с. и вземането на кръвната проба с помощта на специализирана компютърна програма се прави индивидуална количествена оценка на риска за раждане на дете със синдром на Даун или някоя от най-честите хромозомни аномалии на плода. Обикновено резултатът е готов за няколко работни дни, след което се консултира от Вашия лекар.
При изчислен от програмата риск по-висок от 1:100 (напр. риск от 1:50) на втори етап се предлагат допълнителни диагностични изследвания (биопсия на хорион или амниоцентеза). В случаите с междинен риск (между 1:100 и 1:1000) може да се обсъди извършване на неинвазивно пренатално тестване (НИПТ). При риск по-нисък от 1:1000 обикновено не се предлагат допълнителни изследвания.
ВНИМАНИЕ
В случай че желаете да извършите комбиниран (ултразвуков и биохимичен скрининг) за хромозомни аномалии на плода в МЦ МАРКОВС, трябва да планирате Вашето посещение между 08.00 и 16.00ч. всеки работен ден (без събота и неделя).
За повече информация относно възможностите за извършване на комбиниран биохимичен скрининг може да се обърнете към Вашия лекар или да се обадите в МЦ МАРКОВС.
Специалисти

проф. Димитър Марков, дмн Акушер-гинеколог

д-р Елена Павлова, дм Акушер-гинеколог

д-р Диляна Атанасова, дм Акушер-гинеколог

д-р Ивелина Димитрова Акушер-гинеколог

д-р Елена Томова Акушер-гинеколог

д-р Ивет Райчева Акушер-гинеколог

д-р Цветелина Попова Акушер-гинеколог

д-р Венета Стойкова, дм Акушер-гинеколог

д-р Диана Костова Акушер-гинеколог
Скрининг за Прееклампсия
Прееклампсията представлява специфично и тежко усложнение на бременността, което се развива единствено във втората й половина (след 20 г.с.).
Характеризира се с повишено кръвно налягане и поява на белтък в урината (протеинурия) на майката.
При тежките форми обикновено се засягат и други органи и системи на бременната.
В допълнение, често пъти се наблюдава и забавен темп на фетален растеж т.нар. фетална растежна ретардация, поради нарушено кръвоснабдяване на плацентата.
Тези усложнения правят бременността високорискова.

Прееклампсията и/или феталната растежна ретардация могат да се развият при всяка бременна, независимо от измерваните стойности на кръвното налягане преди забременяване или преди 20 г.с.
Повишен риск имат жените с придружаващи хронични заболявания като артериална хипертония, бъбречни и авотимунни заболявания (системен лупус еритематодес, антифосфолипиден синдром), вродена тромбофилия, с анамнеза за развитие на прееклампсия при предходна бременност и др.

Пренаталният скрининг за прееклампсия в периода между 11-13+6 г.с. представлява комбинация от анамнестични данни, ехографска оценка на кръвотока в маточните артерии, лабораторно изследване (кръвна проба) и измерване на кръвното налягане на майката.
По този начин се прави комплексна оценка на риска за развитие на прееклампсия или фетална растежна ретардация, която може да се развие след 20 г.с.
В кръвната проба между 11-13+6 г.с. се изследват два хормона – плацентарния растежен фактор (PlGF) и свързания с бременността плазмен протеин А (РАРР - А).
Пренаталният скрининг за прееклампсия може да бъде извършен и по-късно - между 18-23 г.с. Tогава, обаче, той се основава единствено на ултразвуковото измерване на кръвотока в маточните артерии (т.е. без кръвна проба) и като цяло е по-неточен.
Комбинирането на няколко важни клинични параметъра прави пренаталния скрининг за прееклампсия между 11-13+6 г.с. със значително по-висока чувствителност от самостоятелното измерване на кръвотока в маточните артерии във втори триместър. Комбинираният подход за скрининг в първи триместър идентифицира около 90% от жените с висок риск за развитие на прееклампсия преди 34 г.с.
За извършването на пренатален скрининг за прееклампсия в МЦ МАРКОВС между 11-13+6 г.с. (оптимално 12-13 г.с.) е необходимо да бъдат спазени следните условия:
- Да се познават целите, възможностите и ограниченията на изследването, като информация за това може да се получи от Вашия лекар и/или от нашите специалисти по фетална медицина в хода на самия преглед;
- Бременността да бъде между 11-13+6 г.с. (оптимално между 12-13+6 г.с.) и да се планира преглед на феталната морфология;
- В хода на прегледа да се направи Доплерово изследване на кръвотока на маточните артерии;
- Снемане на анамнеза - в хода на прегледа се уточнява липсата или наличието на придружаващи заболявания, уточнява се поредността на бременността, наличието на усложнения при предходна бременност, наличието на роднини от I-ви ред (майка или сестра), развили прееклампсия и др.;
- Измерване на стойностите на кръвното налягане, ръст и тегло на бременната;
- Да се попълни писмено съгласие за даване на около 5 мл кръв за изследване на два хормона - плацентарния растежен фактор (PlGF) и свързания с бременността плазмен протеин А (РАРР-А).
- След извършването на ултразвуковото изследване между 12-13+6 г.с. и вземането на кръвната проба с помощта на специализирана компютърна програма се прави индивидуална количествена оценка на риска за развитие на прееклампсия или фетална растежна ретардация.
Обикновено резултатът е готов за няколко работни дни, след което се консултира от Вашия лекар.
При изчислен от програмата риск >1:150 (например 1:100), се препоръчва прием на 150 мг Аспирин всяка вечер след хранене до 34 г.с. По този начин се предотвратява развитието на прееклампсия преди 32 г.с. в над 80% от случаите.
В някои специфични случаи при много ниски стойности на изследваните хормони Вашият лекар може да Ви препоръча прием на Аспирин, независимо от получените резултатите от пренаталния скрининг.
МЦ МАРКОВС предлага едновременно провеждане на комбиниран (ултразвуков и биохимичен скрининг) за хромозомни аномалии на плода и скрининг за прееклампсия в хода на посещението Ви за ехографска оценка на феталната морфология между 11-13+6 г.с.
ВНИМАНИЕ
В случай че желаете да извършите комбиниран (ултразвуков и биохимичен) скрининг за хромозомни аномалии на плода и прееклампсия, трябва да планирате Вашето посещение в МЦ МАРКОВС между 08.00 и 16.00 ч. всеки работен ден (без събота и неделя).
За повече информация относно възможностите за планиране и извършване на пренатален скрининг за прееклампсия може да се обърнете към Вашия лекар или да се обадите в МЦ МАРКОВС.
Специалисти

проф. Димитър Марков, дмн Акушер-гинеколог

д-р Елена Павлова, дм Акушер-гинеколог

д-р Диляна Атанасова, дм Акушер-гинеколог

д-р Ивелина Димитрова Акушер-гинеколог

д-р Елена Томова Акушер-гинеколог

д-р Ивет Райчева Акушер-гинеколог

д-р Цветелина Попова Акушер-гинеколог

д-р Венета Стойкова, дм Акушер-гинеколог

д-р Диана Костова Акушер-гинеколог
Фетална морфология между 11-13 г.с.
Ехографската оценка на феталната морфология между 11-13+6 г.с. (оптимално между 12-13+6 г.с.) представлява обстойно и високоспециализирано ултразвуково (ехографско) изследване на всички основни органи и системи на плода в края на първи триместър на бременността. Обикновено за целта е необходимо сканиране през корема (трансабдоминално), а някои случаи и през влагалището (трансвагинално). От изключително значение е опита на екзаминатора и качествата на използваната ехографска апаратура.
В повечето случаи прегледът се извършва основно чрез 2D ехография. Междувременно могат да се правят и 3D снимки или 4D клипове. Поради малките размери на плода в първи триместър за получаването на качествени 3D изображения е необходимо сканиране през влагалището (трансвагинално). При съмнение за аномалия или необходимост от по-добро визуализиране (обърната матка, наднормено тегло и др.) обикновено се извършва преглед през влагалището.
Основната цел на ехографската оценка на феталната морфология в МЦ МАРКОВС между 12-13+6 г.с. е:
-
Да се извърши фетална биометрия и да се потвърди с точност гестационния срок;
-
Да се направи оценка на основните органи и системи на плода, за да се изключат редица структурни дефекти;
-
Да се оцени риска за асоциирана хромозомна аномалия чрез изследване на някои важни ехографски маркери;
-
Да се направи скрининг за прееклампсия и фетална растежна ретардация чрез Доплерово изследване на маточните артерии.
Първата задача на прегледа на феталната морфология между 11-13+6 г.с. (оптимално 12-13+6 г.с.) е да се установи, че бременността се развива в матката, да се направят някои измервания, да се уточни гестационната възраст и да се определи вероятния термин за раждане.
След това се пристъпва към оценка на основните органи и системи на плода. Изследват се формата на главата, вкостяването на черепните кости, основните мозъчни структури, орбитите, лицето, сърцето, диафрагмата, предна коремна стена, стомаха, бъбреците, пикочния мехур и крайниците. Определя се локализацията на плацентата и броя на съдовете в пъпната връв.
Чрез прегледа на феталната морфология между 12-13+6 г.с. могат се диагностицират редица големи структурни аномалии на плода. Своевременното установяване на тежки и несъвместими с живота дефекти дава възможност за прекъсване на бременността по медицински показания в ранен гестационен срок.
Високочестотната трансвагинална фетална ехокардиография между 12-13+6 г.с. позволява ранното диагностициране, респ. изключване на редица вродени сърдечни малформации. Обикновено тя е показана при бременни с висок риск.
Специализираният ехографски преглед между 12-13+6 г.с. се използва и за оценка на някои ехографски маркери, чието наличие повишава риска за асоциирана хромозомна аномалия (ХЗА) на плода – увеличената дебелина на нухалната транслуценция, липсата на носна кост, регургитацията в трикуспидалната клапа, абнормния кръвоток в ductus venosus, аберантния ход на дясна подключична артерия и др. По този начин феталната морфология в първи триместър се използва и като ефективно средство за ранен ехографски скрининг за ХЗА, вкл. за синдром на Даун.
В хода на прегледа се прави и Доплерово изследване на кръвотока в маточните артерии. Наличието на абнормен кръвоток идентифицира бременните с по-висок риск от развитие на повишено кръвно налягане (прееклампсия), забавяне в темпа на фетален растеж и др. в по-късните гестационни срокове.
При бременни с наднормено тегло е изключително важно да се направи преглед на феталната морфология чрез високочестотна трансвагинална (през влагалището) ехография между 12-13+6 г.с. В тези случаи оценката на феталната морфология през корема е силно затруднена и адекватно визуализиране може да се планира едва след 22 г.с.
МЦ МАРКОВС предлага на всички свои пациенти и трите високоспециализирани ехографски прегледа за оценка на феталната морфология – в първи, втори и трети триместър. Изследванията се извършват в комфортна обстановка с качествена ултразвукова апаратура от висококвалифицирани специалисти.
ВНИМАНИЕ
Поради малките размери на плода и последващото бурно развитие, ехографската оценка на феталната морфология между 12-13+6 г.с. обикновено се повтаря в по-късен срок на бременността.
За повече информация относно възможностите за извършване на ехографски преглед на феталната морфология първи триместър може да се обърнете към Вашия лекар или да се обадите в МЦ МАРКОВС.
Специалисти
Вижте още
Фетална морфология между 18-23 г.с.
Феталната морфология между 18-23 г.с. (оптимално около 20-22 г.с.) е вторият важен ехографски преглед през бременността. Специализираното ултразвуково изследване във втори триместър позволява внимателно оглеждане на всички органи и структури на плода, вкл. преглед на феталното сърце (т.нар. фетална ехокардиография), както и редица други структури – мозък, гръбнак, лице, крайници и др.
Феталната морфология се извършва основно чрез 2D ехография. В хода на изследването при определени условия могат да се направят 3D снимки или 4D клипове, но това не представлява основната цел на прегледа.
По правило феталното сърце, гръбнак и лице са трудни за оглед в по-ранните гестационни срокове. В допълнение, централната нервна система на плода (мозъка) се развива много бързо с напредването на бременността.
По тези причини обикновено прегледът на феталната морфология във втори триместър се планира между 18-23 г.с.
-
Именно във втори триместър се изключват или установяват по-голямата част от възможните за диагностициране структурни аномалии на плода;
-
Тогава се извършва и допълнителен ехографски скрининг за хромозомни аномалии на плода, както и ехографски скрининг за преждевременно раждане чрез измерване на дължината на маточната шийка;
-
В някои случаи е показано и Доплерово изследване на кръвотока между майката и плода;
-
При бременни с наднормено тегло е разумно прегледът на феталната морфология във втори триместър да бъде планиран след 22 г.с.
МЦ МАРКОВС предлага на всички свои пациенти и трите високоспециализирани ехографски прегледа за оценка на феталната морфология в различните срокове на бременността. Изследванията се извършват в комфортна обстановка с качествена ултразвукова апаратура от висококвалифицирани специалисти.
За повече информация относно възможностите за извършване на ехографски преглед на феталната морфология във втори триместър може да се обърнете към Вашия лекар или да се обадите в МЦ МАРКОВС.
Специалисти
Вижте още
Фетална морфология между 28-32 г.с.
Късната фетална морфология между 28-32 г.с. (оптимално около 28-30 г.с.) представлява третия по-важен ехографски преглед през бременността. Постепенно големината на плода нараства, което позволява по-лесното диагностициране на някои по-редки и/или по-дребни структурни аномалии. От друга страна, някои анатомични дефекти по начало имат по-късна клинична изява и на практика могат да бъдат диагностицирани едва в трети триместър.
Феталната морфология в трети триместър (между 28-32 г.с.) се извършва основно чрез 2D ехография. В хода на изследването при определени условия могат да се направят 3D снимки или 4D клипове, но това не представлява основната цел на прегледа.
- Освен ехографска оценка на анатомията на плода, допълнително се определят темпа на фетален растеж и развитие, чрез т.нар. фетална биометрия;
- Прави се преценка на количеството на околоплодната течност, плацентата и пъпната връв;
- В хода на прегледа се извършва и Доплерово изследване на кръвотока в майчино-феталната и фето-плацентарната циркулация;
- Поради напредналия гестационен срок, обаче, значителната калцификация на костите и често неблагоприятното разположение на плода, ултразвуковото изследване в трети триместър има и своите ограничения.
МЦ МАРКОВС предлага на всички свои пациенти и трите високоспециализирани ехографски прегледа за оценка на феталната морфология в различните срокове на бременността. Изследванията се извършват в комфортна обстановка с качествена ултразвукова апаратура от висококвалифицирани специалисти.
За повече информация относно възможностите за извършване на ехографски преглед на феталната морфология в трети триместър може да се обърнете към Вашия лекар или да се обадите в МЦ МАРКОВС.
Специалисти
Вижте още
Ехографски скрининг за преждевременно раждане
Преждевременното раждане настъпва поне две седмици преди вероятния термин на бременността. Във всички развити страни по света това е фактор, който повишава значително перинаталната заболеваемост и смъртност.
Ехографското измерване на дължината на маточната шийка е доказано ефективно средство за оценка на риска (ехографски скрининг) за преждевременно раждане.
Изследването представлява задължителен компонент от прегледа на феталната морфология във втори триместър на бременността и е една от основните задачи на съвременната женска консултация.
На практика, колкото по-дълга е маточната шийка, толкова рискът за преждевременно раждане е по-нисък. Обратното, при скъсена дължина на маточната шийка - рискът нараства.
Ехографското измерване на дължината на маточната шийка обикновено се осъществява в хода на прегледа на феталната морфология около 20 г.с. То може да се извърши чрез трансабдоминален (през корема) и/или трансвагинален (през влагалището) достъп. При втория подход оценката е значително по-точна. В повечето случаи се прави първоначална преценка през корема и при съмнение се преминава към преглед през влагалището. Преди 16 г.с. изследването няма практическа стойност.
ВНИМАНИЕ
При дължина на маточната шийка под 2.5 см се приема, че рискът за преждевременно раждане е значително повишен. Тази ехографска находка налага допълнително диагностично уточняване.
МЦ МАРКОВС предлага на всички свои пациенти ехографско измерване на дължината на маточната шийка в хода на прегледа на феталната морфология във втори и трети триместър на бременността.
За повече информация може да се обърнете към Вашия лекар или да се обадите в МЦ МАРКОВС.
Неинвазивно пренатално тестване (НИПТ)
Неинвазивното пренатално тестване (НИПТ) представлява сравнително нов метод за пренатален скрининг за генетични аномалии, който навлезе широко в клиничната практика през последните години.
НИПТ се основава на това, че в хода на бременността определено количество фрагменти от клетъчно-свободна ДНК с плацентарен произход попада в кръвообращението на майката.
Чрез съвременни лабораторни методи тези фрагменти от плацентарна ДНК могат да бъдат правилно идентифицирани и анализирани. Тъй като обикновено плодът и плацентата имат еднакъв генетичен материал, на практика става дума за анализ на фетална ДНК.
Препоръчително е НИПТ да се извършва след навършена 10 г.с. Преди този гестационен срок количеството на получената фетална ДНК е често пъти недостатъчно. Отношението между получената фетална ДНК към общото количество клетъчно-свободна ДНК в майчиния серум се нарича фетална фракция. При фетална фракция под 3 - 4 % се приема, че НИПТ е неинформативно и се налага повторно вземане на кръв, респ.повтаряне на изследването.
Основните предимства на НИПТ са:
-
НИПТ е значително по-точен метод за пренатален скрининг сравнено с ултразвуковия и биохимичния серумен скрининг за синдром на Даун, независимо от срока на изследване (първи или втори триместър);
-
НИПТ има неинвазивен характер (бременната дава кръвна проба), следователно не може да предизвика спонтанен аборт - за разлика от инвазивните методи за пренатална диагностика (биопсия на хорион и амниоцентеза);
-
Резултатите от НИПТ се получават в рамките на 10 дни след вземане на кръвната проба.
Основните недостатъци на НИПТ са:
-
НИПТ е относително скъпо и не се покрива от НЗОК;
-
В някои случаи полученото количество фетална ДНК е недостатъчно (т.е. феталната фракция е малка). Това се наблюдава най-често в ранните гестационни срокове (преди 10 г.с.) или при бременни с наднормено тегло. В подобни случаи се налага повторно вземане на кръв. Доказано е, обаче, че наличието на малка фетална фракция е срързано и с повишен риск за асоциирана хромозомна анамалия на плода. По тези причини всички случаи с ниска фетална фракция налага внимателно диагностично уточняване;
-
Макар и рядко, полученият положителен резултат от НИПТ може да бъде фалшиво-положителен. Това се дължи на едно специфично състояние, наречено плацентарен мозайцизъм. В тези случаи плацентата и плодът имат различен генетичен материал (а не еднакъв, както е нормално). По тази причина всеки положителен резултат след НИПТ налага задължително извършване на инвазивна пренатална диагностика (биопсия на хорион или на амниоцентеза) по преценка на лекуващия АГ специалист.
За повече информация относно възможността за извършване на НИПТ може да се обърнете към Вашия лекар или да се обадите в МЦ МАРКОВС.
Специалисти
Вижте още
Инвазивна пренатална диагностика
Генетичните заболявания на плода се диагностицират чрез извършване на специфични генетични анализи върху биологичен материал с фетален произход, който трябва се изпраща в специализирана лаборатория за изследване.
В пренаталния живот получаването на материал от плода е затруднено и обикновено налага използването на някаква процедура с инвазивен характер.
Методите за инвазивна пренатална диагностика са основно два - биопсия на хорион и амниоцентеза. Извършват се съответно в първи (между 11-13+6 г.с.) и втори (16-20 г.с.) триместър на бременността. И днес това е "златен стандарт" за придобиване на материал от плода за целите на пренаталната диагностика на най-честите хромозомни аномалии (ХЗА).
За разлика от пренаталния скрининг, инвазивните пренатални изследвания имат диагностичен характер. Те не говорят за оценка на риск или вероятност, а със сигурност доказват или отхвърлят възможността плодът да има синдром на Даун или някаква друга хромозомна/генетична аномалия.
Основните показания за извършване на инвазивна пренатална диагностика в МЦ МАРКОВС са:
-
Напреднала възраст на бременната (над 35-37 год.);
-
Увеличена нухална транслуценция на плода >3.0 мм между 11-13+6 г.с.;
-
Липса/хипоплазия на носната кост на плода между 11-13+6 г.с. или в по-късен гестационен срок;
-
Наличие на други значими ехографски маркери на плода, установени в хода на феталната морфология между 11-13+6 г.с. или по-късно;
-
Увеличен риск за хромозомна аномалия на плода от БХС между 11-13+6 г.с. или между 16-19 г.с.;
-
Повишен риск за асоциирана ХЗА на плода след извършено неинвазивно пренатално тестуване (НИПТ);
-
Наличие на някои по-редки генетични заболявания, предаващи се по наследство в семейството;
-
Наличие на една или повече структурни аномалии на плода, установени в хода на феталната морфология между 11-13+6 г.с. или в по-късен гестационен срок.
Инвазивните диагностични изследвания се извършват под постоянен ултразвуков контрол чрез специална игла и спринцовка през корема на бременната. По този начин се осигурява вземането на материал от предшественика на плацентата (биопсия на хорион) или от околоплодната течност (амниоцентеза).
Инвазивните диагностични изследвания повишават риска за аборт с около 0,5-1%. Това означава, че в група от около 100-200 подложени на изследването бременни се наблюдава един аборт свързан с манипулацията. По тази причина инвазивната пренатална диагностика се извършва само след подписано писмено информирано съгласие от страна на бременната.
За повече информация за възможността да извършите инвазивна пренатална диагностика може да се обърнете към Вашия лекар или да се обадите в МЦ МАРКОВС.
Специалисти
Биопсия на хорион
Биопсията на хорион е инвазивна процедура, при която под постоянен ехографски контрол чрез специална игла и спринцовка се пунктира предшественика на плацентата, наречен хорион.
По този начин се добива определено количество материал, което се изпраща за последващ лабораторен генетичен анализ.
Биопсията на хорион обикновено се извършва между 11+0-13+6 г.с.
Манипулацията е сравнително безболезнена, провежда се за около една минута, не налага специална подготовка и практически не носи риск за бременната.
Полученият материал (хорион) се изпраща за лабораторен анализ. Резултатите са готови обикновено за около 1 до 3 седмици. При използване на т.нар. ДНК анализ (чрез PCR) е възможно да се изключат или диагностицират някои от най-честите хромозомни аномалии на плода за по-кратък интервал от време – до 7 работни дни.
Биопсията на хорион повишава риска за аборт с около 0,5-1%. Това означава, че в група от около 100-200 подложени на изследването бременни се наблюдава един аборт свързан с манипулацията. По тази причина манипулацията се извършва само след подписано писмено информирано съгласие от страна на бременната.
Основните разлики между извършването на амниоцентеза и биопсия на хорион са следните:
- Гестационeн срок на изследване - биопсията на хорион се извършва в първи (между 11-13+6 г.с.), а амниоцентезата във втори (след 16+0 г.с.) триместър на бременността;
- Материал за изследване - при биопсията на хорион се изследва предшественика на плацентата (хориона), докато при амниоцентезата - амниотичната течност.
В около 1% от случаите след биопсия на хорион е невъзможно да се постави категорична пренатална диагноза, поради наличието на т.нар. плацентарен мозайцизъм (състояние, при което плацентата има генетична аномалия, а плодът - не). Това налага извършването на амниоцентеза в по-късен гестационен срок (след 16 г.с.).
При Rh-отрицателни бременни се налага профилактика с Анти-D гама-глобулин.
За повече информация за възможността да извършите биопсия на хорион може да се обърнете към Вашия лекар или да се обадите в МЦ МАРКОВС.
Специалисти
Амниоцентеза
Амниоцентезата е инвазивна процедура, при която под постоянен ехографски контрол чрез специална игла и спринцовка се пунктира околоплодния мехур.
По този начин се добива определено количество околоплодна течност, което се изпраща за последващ лабораторен анализ - генетичен, вирусологичен и др.
Амниоцентезата се извършва само и единствено след навършена 16+0 г.с.
Процедурата е сравнително безболезнена, провежда се за около една минута, не налага специална подготовка и практически не носи риск за бременната.
Резултатите са готови обикновено за около 1 до 3 седмици и зависят от вида на извършвания анализ. При използване на т.нар. ДНК анализ (чрез PCR) е възможно да се изключат или диагностицират някои от най-честите хромозомни аномалии на плода за по-кратък интервал от време – до 5 работни дни.
Извършването на амниоцентеза повишава риска за аборт с около 0,5-1%. Това означава, че в група от около 100-200 подложени на изследването бременни ще се наблюдава един аборт свързан с манипулацията. По тази причина инвазивната пренатална диагностика се извършва строго по индикации и само и единствено след подписано писмено информирано съгласие от страна на бременната.
При Rh-отрицателни бременни се налага профилактика с Анти-D гама-глобулин.
За повече информация за възможността да извършите амниоцентеза може да се обърнете към Вашия лекар или да се обадите в МЦ МАРКОВС.
Специалисти
Селективна редукция
Селективната редукция представлява инвазивна процедура, при която по една или друга причина се налага избирателно редуциране на броя на фетусите при многоплодна бременност. Обикновено се извършва в ранните гестационни срокове - в първи или в началото на втори триместър (до 14 г.с.). По-често е показана в случаите след ин витро оплождане, но при необходимост се прилага и при спонтанно настъпила многоплодна бременност.
Основните показания за извършване на селективна редукция при многоплодна бременност в МЦ МАРКОВС са:
- Дискордантност по отношение на определена структурна, хромозомна или друга генетична аномалия (дискордантност означава единият близнак да бъде нормален, а вторият да има дадено патологично състояние - например синдром на Даун, структурен дефект и др.);
- Прекалено висок риск за преждевременно раждане (рискът се увеличава правопропорционално с нарастване броя на фетусите – той е около 10% при двуплодна бременност, 35% при триплодна бременност и т.н.)
- Риск от развитие на някои специфични за многоплодната бременност усложнения - фето-фетален трансфузионен синдром, тежка фетална растежна ретардация на единия близнак и др.
Селективната редукция се извършва чрез игла през корема на бременната под постоянен ехографски контрол. Предварително е уточнено кой или кои от фетусите ще бъдат редуцирани. Това става чрез ултразвуково изследване, а при необходимост и след провеждане на инвазивна пренатална диагностика. В хода на манипулацията се инжектира медикамент в сърцето на плода, което води до окончателното му спиране.
Процедурата е сравнително безболезнена, не изисква специфична подготовка, провежда се в рамките на няколко минути и практически не носи риск за майката.
След селективна редукция рискът за спонтанен аборт се увеличава между 7 и 12% в зависимост от показанията за извършване на манипулацията, броя на редуцираните фетуси, както и от гестационния срок на провеждане. По тази причина тя се извършва само след подписано писмено информирано съгласие от страна на бременната.
За повече информация за възможността да извършите селективна редукция може да се обърнете към Вашия лекар или да се обадите в МЦ МАРКОВС.
Специалисти
Доплерово изследване
Доплеровото изследване представлява високоспециализиран ехографски преглед, чрез който се прави оценка на характеристиката на кръвотока при бременната и плода.
Чрез него се идентифицират жените, които имат по-висок риск от развитие на някои късни усложнения на бременността – повишено кръвно налягане, забавен темп на растеж на плода и др.
Извършва се в различните гестационни срокове от квалифициран АГ специалист със съвременна ехографска апаратура.
Не е необходима предварителна специална подготовка от страна на бременната.
Обикновено Доплеровото изследване е неразделна част от ехографския преглед на феталната морфология. В хода му операторът определяа кой от видовете Доплер ще се използва според показанията.
В допълнение, в някои случаи с хронично фетално страдание Доплеровото изследване спомага за прецизирането на акушерското поведение, както и в избора на правилния момент на родоразрешение.
- Чрез Доплерово изследване се проследяват всички случаи с високорискова бременност и опасност от фетално страдание (прееклампсия, захарен диабет, Rh-изоимунизация, вродена тромбофилия и др.);
-
Цветното Доплерово изследване може да бъде използвано и при диагностицирането на някои структурни аномалии на плода, аномалии на плацентата и пъпната връв и др.;
-
Пулсовото Доплерово изследване се използва за оценка на кръвотока на майката, на плода, във феталната ехокардиография и др. Чрез него се прави и пренатален скрининг за фетална анемия в случаите с Rh-несъвместима бременност.
МЦ МАРКОВС предлага на всички свои пациенти пълната гама от Доплерови изследвания в хода на бременността. Прегледите се извършват в комфортна обстановка с качествена ехографска апаратура от висококвалифицирани специалисти.
За повече информация относно необходимостта от извършване на Доплерово изследване в различните гестационни срокове може да се обърнете към Вашия лекар или да се обадите в МЦ МАРКОВС.
Специалисти
Вижте още
Детски сърдечни тонове
Мониторирането на детските сърдечни тонове (ДСТ) представлява „златен стандарт“ в наблюдението на ниско- и високорисковата бременност в късните гестационни срокове. Счита се, че по този начин се оценява по-добре състоянието на плода и се намалява риска от мъртво раждане.
Мониторирането на детските сърдечни тонове (ДСТ) се извършва с акушерски монитор и на практика няма противопоказания. Методът е с неинвазивен характер и не налага предварителна подготовка.
Поради възможността от притискане на долна празна вена в хода на изследването, в някои случаи се налага записът да се провежда в ляво странично положение.

Проследяването на ДСТ на плода в МЦ МАРКОВС протича по следния начин:
- При бременни с нисък риск се започва с проследяване на ДСТ от 32 гестационна седмица (г.с.) веднъж на 2 седмици (или по-често по преценка на Вашия лекар) до 37 г.с. След това се продължава с ежеседмично следене на ДСТ до настъпване на раждането;
- При бременни с висок риск (с артериална хипертония, прееклампсия, захарен диабет, фетална растежна ретардация на плода и др.) проследяването на ДСТ с акушерски монитор започва в 30 г.с. или по-рано, един път (или повече) седмично, по преценка на Вашия лекар;
- По преценка на Вашия АГ специалист мониторирането на ДСТ на плода може да протече по различен начин.
МЦ МАРКОВС предлага пълната гама от изследвания за проследяване състоянието на плода в напредналите гестационни срокове – мониториране на детските сърдечни тонове (ДСТ) с включено регистриране на маточните контракции (т.нар. Non Stress Test), биофизикален профил (основен и разширен), Доплерово изследване и др.
Видът и начинът на проследяването на състоянието на плода се определят от Вашия лекуващ акушер-гинеколог. Всички изследвания се извършват в комфортна обстановка с качествена апаратура от висококвалифицирани АГ специалисти.
За повече информация може да се обърнете към Вашия лекар или да се обадите в МЦ МАРКОВС.