Клинична гинекология

- Гинекологичен преглед
- Микроскопско изследване
- Влагалищен секрет
- Цитонамазка
- Ехография в гинекологията
- Хистеросонография
- 3D ехография на тазово дъно
- Ехография на гърда
- Колпоскопия
- Прицелна биопсия
- Електроконизация (LLETZ)
- Диатермокоагулация
- Поставяне на спирала
- Контрацепция
- Ваксиниране срещу HPV
- Хормонозаместителна терапия
- CO₂ лазер в гинекологията
- Премахване на цервикален полип (полипектомия)
- Маточен кюретаж (абразио)
- Хистероскопия
Гинекологичен преглед
Профилактичният гинекологичен преглед представлява обективно изследване, при което се прави комплексна оценка на гинекологичното състояние и здраве на жената.
Извършва се от квалифициран АГ специалист, обикновено в първите няколко дни след завършване на редовния менструален цикъл.
Препоръчително е да се планира един път годишно, а при необходимост и по-често.
Поради естеството на прегледа е разумно в хода му да присъства и помощен медицински персонал, но не е задължително.

Профилактичният гинекологичен преглед се извършва на гинекологичен стол и обикновено включва:
-
Оглед на външните полови органи;
-
Оглед на стените на влагалището и на маточната шийка със спекулум (инструмент за визуализиране);
-
Микроскопско и/или микробиологично изследване на влагалищен секрет (по преценка);
-
Колпоскопия (по преценка);
-
Цитонамазка (по преценка);
-
Обективна оценка на състоянието на маточната шийка, матката и аднексите (маточни тръби и яйчници) чрез дигитално туширане (влагалищен преглед);
-
Трансвагинално (през влагалището) и трансабдоминално (през корема) ултразвуково изследване (по преценка).
МЦ МАРКОВС предлага на всички свои пациенти пълната гама от изследвания, свързани с оценка на гинекологичното състояние на жената. Прегледите се извършват в комфортна обстановка с качествена медицинска апаратура от висококвалифицирани АГ специалисти.
За повече информация относно извършването на профилактичен гинекологичен преглед може да се обърнете към Вашия лекар или да се обадите в МЦ МАРКОВС.
Специалисти

д-р Диляна Атанасова, дм Акушер-гинеколог

д-р Елена Томова Акушер-гинеколог

д-р Ивет Райчева Акушер-гинеколог

д-р Цветелина Попова Акушер-гинеколог

д-р Венета Стойкова, дм Акушер-гинеколог

д-р Тоня Станкова Акушер-гинеколог

д-р Мариана Савчева Акушер-гинеколог

д-р Диана Костова Акушер-гинеколог

д-р Васил Димов Акушер-гинеколог
Микроскопско изследване
Микроскопското изследване на влагалищен секрет (т.нар. „нативен“ препарат) представлява вземане на материал от влагалището или от канала на маточната шийка (цервикалния канал), който се накапва с физиологичен разтвор и се изследва чрез микроскоп.
Методът не изисква използване на специални средства за фиксиране или оцветяване.
Осъществява се бързо и лесно – в хода на самия гинекологичен преглед (в амбулаторни условия).
Придобитата диагностична информация се използва за уточняването на част от възпалителните заболявания на влагалището.

По преценка на Вашия АГ специалист полученият материал може да бъде изпратен и за допълнително микробиологично изследване в специализирана лаборатория.
За повече информация относно необходимостта и възможността за извършване на микроскопско изследване в хода на гинекологичния преглед може да се обърнете към Вашия лекар или да се обадите в МЦ МАРКОВС.
Влагалищен секрет
Микробиологичното изследване е метод, чрез който се изолират и идентифицират най-често срещаните микроорганизми (бактерии или гъби).
За целта в хода на стандартен гинекологичен преглед се взема материал от влагалището или от канала на маточната шийка (цервикалния канал), след което той се транспортира в специална хранителна среда до съответната микробиологична лаборатория.
В микробиологичната лаборатория материалът се посява на подходяща хранителна среда. При растеж на патогенни микроорганизми, последните се изолират и идентифицират. Резултатът обикновено е готов до няколко работни дни.

Вземането на секрет за микробиологично изследване не изисква специална подготовка от Ваша страна.
От практическа гледна точка е добре да знаете, че:
-
Влагалището не е стерилен орган и често пъти в него се изолират различни видове микроорганизми. Някои от тях са необходими за поддържането на оптимална здравословна среда (например лактобацилите);
-
Други видове бактерии, наречени „условно патогенни”, обикновено съществуват във влагалището без да причиняват заболяване. В някои случаи, обаче, те могат да предизвикат или да допълнят клиничната картина на едно влагалищно възпаление;
-
Трета част от бактериите са „задължително патогенни” – тяхното присъствие във влагалището винаги е свързано с различно изразена по степен изява заболяване;
-
Резултатът от микробиологичното изследване на влагалищен секрет не бива да се абсолютизира и съответно лечението не трябва да се определя единствено и само от него;
-
Диагнозата и лечебният план се прецизират от Вашия АГ специалист след комплексна оценка на резултатите от анамнестичните данни, клиничните симптоми, микробиологичното изследване и обективната находка от гинекологичния преглед.
МЦ МАРКОВС предлага на всички свои пациенти пълната гама от микробиологични изследвания, необходими за оценка на гинекологичното състояние на жената. Изследванията се извършват в комфортна обстановка с качествена апаратура от висококвалифицирани АГ специалисти.
За повече информация относно възможността да се направи микробиологично изследване на влагалищен или цервикален секрет може да се обърнете към Вашия лекар или да се обадите в МЦ МАРКОВС.
Цитонамазка
Цитонамазката представлява цитологично изследване на материал от повърхността на маточната шийка и от външната част на цервикалния канал, взет в хода на профилактичния гинекологичен преглед.
Полученият материал се фиксира и се изпраща в специализирана лаборатория за оценка от патологоанатом.
Чрез използване на оцветителни техники и микроскопско изследване патологът дава заключение относно вида и степента на промени в клетките, които се намират по повърхността на маточната шийка и началото на цервикалния канал.
Изследването не налага специална подготовка.

Обикновено се извършва в първите няколко дни след приключилата редовна менструация.
Резултатите са готови до няколко работни дни и се получават лично от пациента след консултация с Вашия лекуващ АГ специалист.

- Редовното извършване на цитонамазка е пряко свързано с профилактиката на предраковите и раковите заболявания на маточната шийка;
-
Резултатите позволяват да се идентифицира тази група жени, които имат по-висок риск от възникване на някои предракови и ракови изменения на маточната шийка, т.е. на практика цитонамазката представлява средство за скрининг;
-
На тези т.нар. „цитологично сигнализирани” жени на втори етап се предлагат по-задълбочени клинични изследвания – колпоскопия, прицелна биопсия и др.
В България е най-разпространена класификацията на цитонамазките по РАР (Papanicolau). Според нея резултатите PAP I и PAP II се считат за „добри”, докато при резултати PAP III A, III B, IV и V се прави повторен преглед от АГ специалист.
МЦ МАРКОВС предлага адекватна консултация от квалифициран патологоанатом на всички цитонамазки взети в центъра. Изследванията се извършват в комфортна обстановка с качествена апаратура от висококвалифицирани АГ специалисти.
За повече информация за това как и кога да си направите цитонамазка може да се обърнете към Вашия лекар или да се обадите в МЦ МАРКОВС.
Специалисти

д-р Диляна Атанасова, дм Акушер-гинеколог

д-р Елена Томова Акушер-гинеколог

д-р Ивет Райчева Акушер-гинеколог

д-р Цветелина Попова Акушер-гинеколог

д-р Венета Стойкова, дм Акушер-гинеколог

д-р Тоня Станкова Акушер-гинеколог

д-р Мариана Савчева Акушер-гинеколог

д-р Диана Костова Акушер-гинеколог

д-р Васил Димов Акушер-гинеколог
Ехография в гинекологията
Ултразвуковото изследване (ехография) е неинвазивен метод прилаган широко в гинекологията, при който чрез звукови вълни се визуализират на екран матката и яйчниците.
Може да се извърши чрез трансабдоминален (през корема) или трансвагинален (през влагалището) достъп.
Поради по-добрата разделителна способност и по-голямата близост до органите в малкия таз, трансвагиналният път на изследване носи значителни предимства.
Ултразвуковото изследване не налага специална подготовка от Ваша страна.
Провежда се в хода на стандартния профилактичен гинекологичен преглед или по друга причина в различните фази от менструалния цикъл.
Основните показания за извършване на ултразвуковото изследване в Гинекологията са:
-
Диагностициране на вродените аномалии на маточното тяло – септирана, аркуатна, двурога, еднорога и др. матка;
-
Проследяване на нормалните физиологични процеси в хода на менструалния цикъл – промени в маточната лигавица, следене за ехографски признаци на предстояща и станала овулация и др.;
-
Фоликулометрия – ехографско проследяване на растежа и размерите на растящите фоликули в яйчника;
-
Диагностициране на редица доброкачествени и злокачествени заболявания на маточната лигавица (ендометриум) – полипи, субмукозни миоми, рак на ендометриума и др.;
-
Диагностициране на разнообразна патология на маточните тръби – хидросалпингс, ектопична бременност и др.;
-
Диагностициране на редица доброкачествени гинекологични заболявания на маточното тяло и аднексите – миома на матката, яйчникови кисти, аднексиални формации, ендометриоза и др.;
-
Диагностициране на редица злокачествени гинекологични заболявания – рак на маточното тяло, рак на яйчника и др.;
-
Диагностициране на метастатични процеси в органите на малкия таз при жената.
МЦ МАРКОВС разполага с уникална за България ултразвукова апаратура с възможности за високочестотна 2D и 3D трансвагинална ехография, която позволява триизмерна оценка на органите и структурите в малкия таз на жената.
Придобитите в хода на прегледа 3D обеми могат да бъдат изследвани и сецирани във всички равнини на пространството, вкл. и в такива, които са недостъпни за изследване чрез конвенционална 2D ехография.
Всички прегледи в МЦ МАРКОВС се извършват в комфортна обстановка от висококвалифицирани АГ специалисти.
За повече информация относно възможността да извършите различните видове ултразвукови изследвания в Гинекологията може да се обърнете към Вашия лекар или да се обадите в МЦ МАРКОВС.
Специалисти

д-р Диляна Атанасова, дм Акушер-гинеколог

д-р Елена Томова Акушер-гинеколог

д-р Ивет Райчева Акушер-гинеколог

д-р Цветелина Попова Акушер-гинеколог

д-р Венета Стойкова, дм Акушер-гинеколог

д-р Тоня Станкова Акушер-гинеколог

д-р Мариана Савчева Акушер-гинеколог

д-р Диана Костова Акушер-гинеколог

д-р Васил Димов Акушер-гинеколог
Хистеросонография
Хистеросонографиятае метод, при който през канала на маточната шийкса се вкарва течност в маточната кухина чрез специален катетър под постоянен ехографски контрол.
Въведената течност в матката раздалечава стените на маточната кухина, което значително подобрява ехографската оценка на контура на маточната лигавица.
По този начин се улеснява диагностицирането на лезии в кухината на матката (полипи, миомни възли, сраствания, хиперплазия, туморни формации).
Хистеросонографията се провежда в амбулаторни условия на гинекологичен стол.
Не налага специална подготовка и отнема не повече от 5-10 минути. Свързана е с минимален дискомфорт и не нарушава обичайното й ежедневие на пациентката. Необходимото количество течност (стерилен физиологичен развтор), която се вкарва в кухината на матката е изключително малко, обикновено не повече от 5-10 мл. Процедурата се извършва под постоянен ехографски контрол.
Най-честите причини за извършване на хистеросонография са:
- Съмнение за ендометриален полип или субмукозен миомен възел;
- Генитално кървене с неясен произход;
- Затруднения в забременяването (суб-/инфертилитет);
- Оценка на вътрематочна лезия, установена чрез ултразвуково изследване.
Основните противопоказания за извършване на хистеросонография са съмнение за възпалителен процес в малкия таз или бременност.
За повече информация относно възможността за извършване на хистеросонография може да се обърнете към Вашия лекар или да се обадите в МЦ МАРКОВС.
3D ехография на тазово дъно
3D ехография на тазовото дъно представлява високоспециализирано триизмерно (3D) ултразвуково изследване на тазовите мускули, фасции и свързаните с тях органи и структури.
Обикновено се използва трансперинеален достъп чрез 3D абдоминална сонда, т.е. не се прониква във влагалището.
Прегледът се извършва на кушетка и не налага предварителна подготовка от Ваша страна.
Необходимите условия за извършване на изследването са наличието на качествена триизмерна (3D) ехографска апаратура с висока разделителна способност и висококвалифициран АГ специалист.

3D ехография на тазовото дъно е особено полезна при клиничната оценка на жени с изразени уринарни симптоми (стрес инконтиненция), съмнение за увреждане на мускулите на перинеума или аналния сфинктер след травматично вагинално раждане и др.
МЦ МАРКОВС разполага с уникална за България ехографска апаратура с възможности за 3D трансперинеална ехография, която позволява триизмерна оценка на органите и структурите на тазовото дъно на жената. Придобитите в хода на прегледа 3D обеми могат да бъдат изследвани и сецирани в равнини, които са недостъпни за изследване чрез конвенционална 2D ехография. Всички прегледи се извършват в комфортна обстановка от висококвалифицирани АГ специалисти.
За повече информация относно възможностите да извършите 3D ехография на тазовото дъно може да се обърнете към Вашия лекар или да се обадите в МЦ МАРКОВС.
Ехография на гърда
Ехографското изследване на гърдата е неинвазивен и безопасен метод за диагностика на редица доброкачествени и злокачествени процеси в млечната жлеза.
За целта се използват ултразвукови вълни, които преминават през тъканта на жлезата. По този начин се генерира ехографски образ на екран, който подлежи на внимателна интерпретация.
Основните предимства на метода са, че при него няма никакво облъчване (неинвазивен характер), извършва се лесно и бързо, без предварителна подготовка от страна на пациента.
Единственото условие е да има качествена ехографска апаратура и квалифициран АГ специалист.

При наличие на съмнителна находка в хода на ехографския преглед на гърдата обикновено се препоръчват допълнителни диагностични изследвания.
За повече информация относно възможността за извършване на ехографски преглед на гърдата може да се обърнете към Вашия лекар или да се обадите в МЦ МАРКОВС.
Колпоскопия
Колпоскопията представлява високоспециализирано гинекологично изследване, при което чрез оптичен уред (колпоскоп) се визуализира повърхността на маточната шийка, стените на влагалището и външните полови органи.
Методът е особено ценен и има голямо клинично приложение при оценката на т.нар. "цитологично сигнализирани" жени и скрининга на предраковите заболявания на маточната шийка (преканцерози).
Колпоскопията не налага специална подготовка от страна на пациента и обикновено се извършва в първите няколко чисти дни след приключване на последната редовна менструация.

Необходимите условия за извършването й са наличието на качествена медицинска апаратура (колпоскоп) с висока разделителна способност и висококвалифициран АГ специалист.
Обикновено показанията за извършване на колпоскопия са:

- Абнормен резултат от профилактична цитонамазка (РАР III, ASCUS, ASC-H, персистираща LSIL);
- Оценка на маточната шийка при жени с високорисков тип HPV (16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 52);
- Генитално кървене при полов контакт;
- Неуточнено генитално кървене (вкл. в менопауза);
- Дисплазия на маточната шийка (цервикална интраепителиална неоплазия - CIN);
- Избор на място за прицелна биопсия;
- Проследяване след инвазивни манипулации (конизация, LLETZ, диатермокоагулацияи др.).
В комбинация с другите диагностични методи (цитонамазка, прицелна биопсия) периодичното извършване на колпоскопия представлява абсолютно необходимо изследване в диагностичен и лечебен онкопрофилактичен план. В допълнение, методът се използва и като помощно средство при диатермокоагулация на маточната шийка, електроконизация – LLETZ и др.
МЦ МАРКОВС предлага на всички свои пациенти пълната гама от изследвания, необходими за оценка на колпоскопския статус на жената. Изследванията се извършват в комфортна обстановка с качествена апаратура от висококвалифицирани специалисти.
За повече информация относно необходимостта за извършване на колпоскопия може да се обърнете към Вашия лекар или да се обадите в МЦ МАРКОВС.
Специалисти

д-р Диляна Атанасова, дм Акушер-гинеколог

д-р Елена Томова Акушер-гинеколог

д-р Ивет Райчева Акушер-гинеколог

д-р Цветелина Попова Акушер-гинеколог

д-р Венета Стойкова, дм Акушер-гинеколог

д-р Тоня Станкова Акушер-гинеколог

д-р Мариана Савчева Акушер-гинеколог

д-р Диана Костова Акушер-гинеколог

д-р Васил Димов Акушер-гинеколог
Прицелна биопсия
Прицелната биопсия представлява високо-специализирано изследване, при което се взема тъкан (биопсия) от изменен участък от маточната шийка с помощта на специален инструмент (биопсична щипка) под постоянен визуален контрол чрез колпоскоп.
Изследването се извършва на гинекологичен стол от висококвалифициран АГ специалист.
Не е необходима предварителна подготовка от страна на пациента.
Процедурата е свързана с лек дискомфорт – леко ощипване при вземането на пробата и обикновено не налага допълнителна анестезия.

Взетата прицелна биопсия от атипичните участъци на маточната шийка се изпраща в специализирана лаборатория за хистологично изследване (под микроскоп) от специалист патологоанатом.
Резултатът от хистологичното изследване се получава след около една седмица. Въз основа на него се взема решение за последващото терапевтично поведение.
За повече информация относно възможностите и необходимостта от извършване на прицелна биопсия може да се обърнете към Вашия лекар или да се обадите в МЦ МАРКОВС.
Специалисти

д-р Диляна Атанасова, дм Акушер-гинеколог

д-р Елена Томова Акушер-гинеколог

д-р Ивет Райчева Акушер-гинеколог

д-р Цветелина Попова Акушер-гинеколог

д-р Венета Стойкова, дм Акушер-гинеколог

д-р Тоня Станкова Акушер-гинеколог

д-р Мариана Савчева Акушер-гинеколог

д-р Диана Костова Акушер-гинеколог

д-р Васил Димов Акушер-гинеколог
Електроконизация (LLETZ)
Електроконизацията на маточната шийка (Large Loop Excision of Transformation Zone - LLETZ) е диагностично-терапевтична процедура, при която с помощта на специален бримков електрод и електронож се изрязва парче тъкан от повърхността на маточната шийка.
Показана е при необходимост от хистологично изследване или премахване на патологично променен участък от повърхността на маточната шийка.
Процедурата се извършва под локална или обща анестезия в оборудвана за целта манипулационна зала от квалифициран АГ специалист.
LLETZ не налага предварителна подготовка от Ваша страна.

Процедурата се планира в първите дни след менструация и започва като обикновен гинекологичен преглед с поставяне на спекулум (инструмент за визуализиране на маточната шийка). След това се извършва колпоскопия с цел визуализиране на изменените участъци. Следва поставяне на местна упойка, което се усеща като леко боцкане. По желание на пациента може да се извърши и под обща анестезия.
LLETZ се извършва едноетапно, като при добра техника, измененият участък от маточната шийка се отстранява лесно. Кървенето обикновено е оскъдно или липсващо. При необходимост се взема допълнителен материал от периферията или от цервикалния канал. Накрая се изрязва и връх на конуса с цел хистологично отстраняване на изменения участък.


Времетраенето на цялата манипулация е между 15 и 30 минути. В някои случаи може да усетите менструално-подобни болки или вагинално парене. Ще Ви помолим да останете около половин час за наблюдение, след което ще може да извършвате обичайната си ежедневна дейност.
След процедурата отстранената тъкан задължително се изпраща за хистологично изследване в специализирана лаборатория. Контролен преглед се прави след три менструални цикъла.
За повече информация относно възможностите и необходимостта от извършване на електроконизация (LLETZ) може да се обърнете към Вашия лекар или да се обадите в МЦ МАРКОВС.
Специалисти

д-р Диляна Атанасова, дм Акушер-гинеколог

д-р Елена Томова Акушер-гинеколог

д-р Ивет Райчева Акушер-гинеколог

д-р Цветелина Попова Акушер-гинеколог

д-р Венета Стойкова, дм Акушер-гинеколог

д-р Тоня Станкова Акушер-гинеколог

д-р Мариана Савчева Акушер-гинеколог

д-р Диана Костова Акушер-гинеколог

д-р Васил Димов Акушер-гинеколог
Диатермокоагулация
Диатермокоагулацията (ДТК) на маточната шийка е терапевтична процедура, при която с помощта на специален топчест електрод се изгаря повърхностния слой от засегнатия участък на маточната шийка.
Манипулацията се извършва под локална или обща анестезия от висококвалифициран АГ специалист.
Преди извършване на диатермокоагулация предварително се дават устни и писмени разяснения относно същността на процедурата.
Задължително се взема и писмено информирано съгласие от страна на пациента.
Показанията за извършване на ДТК могат да бъдат:
- Наличие на нискорискови изменения в клетките на цервикалната лигавица, установено чрез хистологично изследване от предварително проведена прицелна биопсия;
- Голяма по площ ектопия („раничка“) на маточната шийка, свързана с обилно вагинално кървене;
- Хронично вагинално течение;
- Вагинално кървене след полов контакт.
За повече информация относно възможността от извършване на диатермокоагулация или друг вид манипулация върху маточната шийка може да се обърнете към Вашия лекар или да се обадите в МЦ МАРКОВС.
Специалисти

д-р Диляна Атанасова, дм Акушер-гинеколог

д-р Елена Томова Акушер-гинеколог

д-р Ивет Райчева Акушер-гинеколог

д-р Цветелина Попова Акушер-гинеколог

д-р Венета Стойкова, дм Акушер-гинеколог

д-р Тоня Станкова Акушер-гинеколог

д-р Мариана Савчева Акушер-гинеколог

д-р Диана Костова Акушер-гинеколог

д-р Васил Димов Акушер-гинеколог
Поставяне на спирала
Поставянето на спирала (вътрематочен контрацептив) е малка гинекологична интервенция, която може да се извърши в амбулаторни условия.
Манипулацията се извършва на гинекологичен стол и не налага специална подготовка от страна на пациента.
Разумно е да се планира в последните няколко дни (края) на ежемесечното менструално течение.
Предварително се уточнява и се обсъжда с лекуващия АГ специалист какъв вид спирала ще се постави, какви са предимствата и недостатъците на този метод за контрацепция и др.

След поставяне на подходящ по големина спекулум (инструмент за визуализиране на маточната шийка) тя се залавя с инструмент. Проверява се дълбочината на маточната кухина (хистерометрия) и се поставя спиралата. Следва контролно ултразвуково изследване, при което се визуализира правилното разположение на спиралата в кухината на матката.
Обикновено процедурата се понася изключително леко и веднага след това се осигурява надежден контрацептивен ефект.
За повече информация относно възможността да поставите или премахнете спирала (вътрематочен контрацептив) може да се обърнете към Вашия лекар или да се обадите в МЦ МАРКОВС.
Специалисти

д-р Диляна Атанасова, дм Акушер-гинеколог

д-р Елена Томова Акушер-гинеколог

д-р Ивет Райчева Акушер-гинеколог

д-р Цветелина Попова Акушер-гинеколог

д-р Венета Стойкова, дм Акушер-гинеколог

д-р Тоня Станкова Акушер-гинеколог

д-р Мариана Савчева Акушер-гинеколог

д-р Диана Костова Акушер-гинеколог

д-р Васил Димов Акушер-гинеколог
Контрацепция
Контрацепцията представлява основен метод на семейно планиране, чрез който се ограничава броя на нежеланите забременявания и се осигурява оптимален интервал между две бременности.
Контрацепцията обикновено се използва по желание.
В някои случаи методът се препоръчва и от медицинска гледна точка (например, при противопоказания за забеменяване поради съпътстващо заболяване и др.).
Съществуват различни методи и средства за контрацепция – естествени, хормонални, вътрематочни, бариерни методи и др. Най-широко използвана и ефективна е хормоналната орална контрацепция.

МЦ МАРКОВС предлага на всички свои пациенти пълната гама от консултации при избор на метод за контрацепция в комфортна обстановка от висококвалифицирани АГ специалисти.
За повече информация относно възможностите и избора на контрацепция може да се обърнете към Вашия лекар или да се обадите в МЦ МАРКОВС.
Специалисти

д-р Диляна Атанасова, дм Акушер-гинеколог

д-р Елена Томова Акушер-гинеколог

д-р Ивет Райчева Акушер-гинеколог

д-р Цветелина Попова Акушер-гинеколог

д-р Венета Стойкова, дм Акушер-гинеколог

д-р Тоня Станкова Акушер-гинеколог

д-р Мариана Савчева Акушер-гинеколог

д-р Диана Костова Акушер-гинеколог

д-р Васил Димов Акушер-гинеколог
Вижте още
Ваксиниране срещу HPV
Ракът на маточната шийка се развива постепенно, като обикновено започва от специфични предракови изменения (т.нар. преканцерози) по нейната повърхност.
Счита се, че в основата му стои засягането на клетките на маточната шийка от определена група вируси, наречени човешки папилома вируси – HPV (human papilloma virus).
Папилома вирусите представляват разнородна група от вируси, която обхваща много и различни подтипове.

Част от папилома вирусите предизвикват единствено доброкачествени изменения (напр. кондиломите). Друга група от тях, обаче, имат онкогенен потенциал, т.е. предизвикват предракови изменения, които постепенно могат да се развият до рак на маточната шийка.
Въз основа на тези наблюдения възниква и идеята за създаване на ефективна ваксина, която да предпазва от заразяване с определени подтипове на човешки папилома вирус (HPV).
-
Ваксината срещу HPV следва да се прилага на момичета и девойки, които вече имат менструация, но не са започнали да водят полов живот;
-
При водене на полов живот преди ваксинирането е необходимо да се извърши едно специализирано изследване, наречено HPV-типизиране.
За повече информация относно възможностите за ваксиниране срещу HPV като средство за превенция срещу рак на маточната шийка може да се обърнете към Вашия лекар или да се обадите в МЦ МАРКОВС.
Специалисти

д-р Диляна Атанасова, дм Акушер-гинеколог

д-р Елена Томова Акушер-гинеколог

д-р Ивет Райчева Акушер-гинеколог

д-р Цветелина Попова Акушер-гинеколог

д-р Венета Стойкова, дм Акушер-гинеколог

д-р Тоня Станкова Акушер-гинеколог

д-р Мариана Савчева Акушер-гинеколог

д-р Диана Костова Акушер-гинеколог

д-р Васил Димов Акушер-гинеколог
Вижте още
Хормонозаместителна терапия
С термина менопауза се определя времето след последната менструация в живота на жената, което се обуславя от отпадането на нормалната ендокринна овариална дейност.
При повечето жени тя настъпва около и след 50-годишна възраст.
В менопаузата се отключват редица проблеми, свързани с отпадналата яйчникова функция – невровегетативни (горещи вълни, главоболие, безсъние и др.), психо-емоционални (депресия, тревожност), урогенитална атрофия, кожни промени, остеопороза, метаболитен синдром, повишен сърдечно-съдов риск и др.

Климактеричните оплаквания значително влошават качеството на живот при жената. Тези промени са индуцирани от хормонален дефицит (основно на естрогени), поради което се повлияват най-добре от хормонозаместителна терапия (ХЗТ).
Основните принципи, които следва да спазвате при избор на хормонозаместителна терапия (ХЗТ) са:
-
Съществува голямо разнообразие от медикаменти използвани за целите на ХЗТ;
-
Вашият лекар преценява индивидуално за Вас каква е оптималната комбинация между отделните хормони и каква е предпочитаната форма за приложение;
-
Освен с ползи, ХЗТ е свързана и с определени рискове и странични ефекти. Затова е препоръчително да се използва минималната ефективна доза за възможно най-кратък период на лечение;
-
Съществуват и алтернативи на ХЗТ като лечението с фитоестрогени.
МЦ МАРКОВС предлага на всички свои пациенти пълната гама от консултации при избор на метод за хормонозаместителна терапия в комфортна обстановка от висококвалифицирани специалисти. Ще Ви бъдат предложени различни алтернативи и ще се запознаете с ползите и възможните рискове, свързани с тяхното използване.
За повече информация може да се обърнете към Вашия лекар или да се обадите в МЦ МАРКОВС.
Специалисти

д-р Диляна Атанасова, дм Акушер-гинеколог

д-р Елена Томова Акушер-гинеколог

д-р Ивет Райчева Акушер-гинеколог

д-р Цветелина Попова Акушер-гинеколог

д-р Венета Стойкова, дм Акушер-гинеколог

д-р Тоня Станкова Акушер-гинеколог

д-р Мариана Савчева Акушер-гинеколог

д-р Диана Костова Акушер-гинеколог

д-р Васил Димов Акушер-гинеколог
Вижте още
CO₂ лазер в гинекологията
Хирургията с CO₂ лазер се използва в гинекологията повече от 30 години. Методът се е превърнал в незаменим инструмент за премахване на редица образувания в областта на долния генитален тракт (външни полови органи, влагалище, маточна шийка), особено когато се цели минимално и атравматично отстраняване.
CO2 лазер хиругията е показана в гинекологията при отстраняването на:
- Единични или множествени кондиломи (брадавици);
- Преканцерози на маточната шийка, влагалището и вулвата;
- Ендометриоза на долния генитален тракт;
- Бартолинови кисти и абсцеси;
- Ексцизия на неперфориран химен;
- Ексцизия на вагинален септум;
- Вагинални полипи;
- Наботиеви кисти.

Хирургичното отстраняване чрез CO2 лазер на някои доброкачествени образувания (кондиломи, фиброми, бенки и др.) в областта на външните полови органи (ВПО) е малка гинекологична операция, която отнема сравнително кратко време и налага минимален престой в МЦ МАРКОВС. Обикновено премахването се дължи на естетични причини или поради това, че се причинява дискомфорт.
Извършва се под локална или обща краткотрайна венозна анестезия според желанието на пациента. Всички отстранени образувания се предават за последващо хистологично изследване от специалист патологоанатом.
Всяка малка гинекологична операция в МЦ МАРКОВС налага внимателно планиране, обсъждане с лекуващия АГ специалист и се провежда единствено и само след предварително подписано информирано съгласие от страна на пациента.
За повече информация относно обсъждане на възможността за извършване на CO2 лазер хирургия от висококвалифициран АГ специалист може да се обърнете към Вашия лекар или да се обадите в МЦ МАРКОВС.
Премахване на цервикален полип (полипектомия)
Полипектомията е малка хирургична интервенция, чрез която се премахват цервикалните полипи. Те представляват локално свръхразрастване на лигавицата на канала на маточната шийка (цервикс е термин, с който се обозначава маточната шийка).
Цервикалните полипи обикновено са доброкачествени по характер, но често причиняват контактно или спонтанно генитално кървене, усилено вагинално течение и др.
Идентифицират се лесно в хода на нормален профилактичен гинекологичен преглед след поставяне на спекулум във влагалището (инструмент за визуализиране на влагалището и маточната шийка).

Премахването на цервикалния полип (полипектомията) протича в оборудвана за целта манипулационна зала и се извършва от опитен АГ специалист след предварително взето от пациента писмено информирано съгласие. В хода на манипулацията под постоянен зрителен контрол и със специален медицински инструментариум полипът се захваща, отстранява и изпраща за хистологично изследване.
Манипулацията обикновено не налага въвеждане в краткотрайна обща венозна анестезия (по желание на пациента това може да бъде организирано). Протича за около 15-20 мин. и след нея може спокойно да продължите обичайната си ежедневна дейност.
За повече информация относно възможността за премахване на цервикален полип може да се обърнете към Вашия лекар или да се обадите в МЦ МАРКОВС.
Специалисти

д-р Диляна Атанасова, дм Акушер-гинеколог

д-р Елена Томова Акушер-гинеколог

д-р Ивет Райчева Акушер-гинеколог

д-р Цветелина Попова Акушер-гинеколог

д-р Венета Стойкова, дм Акушер-гинеколог

д-р Тоня Станкова Акушер-гинеколог

д-р Мариана Савчева Акушер-гинеколог

д-р Диана Костова Акушер-гинеколог

д-р Васил Димов Акушер-гинеколог
Маточен кюретаж (абразио)
Маточният кюретаж (абразио) е малка гинекологична операция, която се извършва под обща краткотрайна венозна анестезия в специално оборудвана операционна зала от висококвалифициран АГ специалист в присъствието на анестезиолог.
Маточният кюретаж (абразио) се извършва в случаите, при които не може да се използва консервативен подход за поставяне на диагнозата.
Поради своя минимално инвзивен характер и възможността за адекватно обезболяване процедурата е свързана с незначителен дискомфорт и не нарушава съществено обичайното ежедневие на пациента. Престоят в лечебното заведение е от няколко часа.

След щателна дезинфекция се пристъпва към оценка на дълбочината на маточната кухина (хистерометрия) и разширяване на канала на маточната шийка. Следва ревизия на съдържимото на маточната кухина чрез специален инструмент (кюрета).
При необходимост предварително се кюретира и лигавицата на маточната шийка (сепарирано пробно абразио). Полученият материал се изпраща за хистологично изследване.
Показанията за извършване на маточен кюретаж могат да бъдат различни:
- Неправилни маточни кръвотечения;
- Удебелена маточна лигавица (хиперплазия);
- Премахване на доброкачествени образувания (полипи и др.);
- Почистване на маточната кухина след спонтанен или предизвикан аборт, гроздовидна бременност и др.
За повече информация относно възможностите за извършване на маточен кюретаж може да се обърнете към Вашия лекар или да се обадите в МЦ МАРКОВС.
Специалисти

д-р Диляна Атанасова, дм Акушер-гинеколог

д-р Елена Томова Акушер-гинеколог

д-р Ивет Райчева Акушер-гинеколог

д-р Цветелина Попова Акушер-гинеколог

д-р Венета Стойкова, дм Акушер-гинеколог

д-р Тоня Станкова Акушер-гинеколог

д-р Мариана Савчева Акушер-гинеколог

д-р Диана Костова Акушер-гинеколог

д-р Васил Димов Акушер-гинеколог
Хистероскопия
Хистероскопията представлява гинекологична манипулация, при която със специален оптичен уред (хистероскоп) се прави оглед на маточната кухина под директен визуален контрол.
Процедурата се извършва в специално оборудвана за целта манипулационна зала, със специфичен инструментариум от висококвалифициран АГ специалист под анестезия.
Хистероскопията се планира в първите дни след приключване на менструалния цикъл, когато лигавицата на матката е тънка. Няма нужда от специална предварителна подготовка от страна на пациента и не се налага болничен престой. Поради естеството на манипулацията е необходимо тя да бъде планирана.

Най-честите причини за извършване на хистероскопия са:

- Направилни маточни кръвотечения;
-
Увеличена дебелина на маточната лигавица;
-
Съмнение за вътрематочен полип или субмукозен миомен възел;
-
Проблеми със забременяването;
-
Анатомични дефекти на матката (прегради, двурога матка и др.)
-
Сраствания в маточната кухина след вътрематочни манипулации (т.нар. Ашерман синдром) и др.;
-
Премахване на чуждо тяло от маточната кухина под визуален контрол (спирала и др.).
Според обема на планираната интервенция хистероскопията бива диагностична и оперативна.
Процедурата има диагностичен характер, когато единствено се прави оглед на маточната кухина, лигавицата и вътрешните отвори на маточните тръби. При наличие на патология (ендометриални полипи, субмукозни миомни възли, сраствания, участъци с хиперплазия, кървящи съдове, резидуа и др.), се извършва оперативна хистероскопия. В тези случаи се използват специални инструменти, които преминават през работните канали на хистероскопа. По този начин се отстранява съответния проблемен участък (полипектомия, миомектомия, срастване и др.) и се взима материал (биопсия) за хистологично изследване.
За повече информация относно необходимостта и възможността за извършване на диагностична или оперативна хистероскопия може да се обърнете към Вашия лекар или да се обадите в МЦ МАРКОВС.